Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Kriváň

Zelená škola

20180502_110125.jpgZELENÁ ŠKOLA je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene. Nalogo-zelena-skola-hobo-font.jpg ceste k zmene využívajú metodiku 7 krokov :

 

 1. Vytvorenie Kolégia Zelenej školy,
 2. Environmentálny audit školy,
 3. Environmentálny akčný plán,
 4. Monitoring a hodnotenie,
 5. Pro-environmentálna výučba,
 6. Informovanie a spolupráca,
 7. Eko-kódex

 

Voliteľné témy:

 1. Voda
 2. Odpad
 3. Energia
 4. Doprava a ovzdušie
 5. Zelené úradovanie a obstarávanie
 6. Zeleň a ochrana prírody
 7. Jedlá zmena                                                  http://www.zelenaskola.sk


 

Od školského roku 2011/12 absolvovala Materská škola Kriváň tieto environmentálne témy:

 

 1. ZELEŇ A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
 2. VODA
 3. DOPRAVA A OVZDUŠIE.

 

 

Výzva krivánskych škôlkarov k ochrane ovzdušia

Počas školského roka sme si na vychádzkach obcou všímali, čo všetko spôsobuje znečisťovanie vzduchu, ktorý dýchame. Okrem prašných miest pri výstavbe rodinných domov, či stúpajúceho dymu z komínov sú jedným zo zdrojov znečistenia ovzdušia aj výfukové plyny dopravných prostriedkov.

Zdravie naše, ale i zdravie našej planéty by nám nikomu nemalo byť ľahostajné. Preto v týchto dňoch naši škôlkari  tvorili plagáty s výzvami, ktoré majú osloviť tých šoférov, ktorí si neuvedomujú, že zbytočnou produkciou splodín motora zhoršujú kvalitu ovzdušia v okolí našej Materskej školy.

KEĎ PARKUJEM, MOTOR VYPNEM - takéto nápisy môže verejnosť čítať na plotoch Materskej školy. Svedčí to o tom, že s ozdravením ovzdušia to myslíme vážne. Aspoň v našom najbližšom okolí. Týmto krokom chceme priviesť  ľudí k zamysleniu, čo by mohli urobiť sami v tejto oblasti.

Sme radi, že verejnosť zatiaľ rešpektuje našu výzvu, veď predsa všetci  chceme dýchať čerstvý vzduch.

zš.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHCEME DÝCHAŤ ČERSTVÝ VZDUCH.

Pod týmto heslom sa v našej Materskej škole niesli aktivity, ktoré vyjadrujú našu túžbu po lepšom, krajšom a zdravšom prostredí.

V dopoludňajších hodinách prebiehal triedny prieskum poznatkov o ekologickej doprave a hneď potom nás všetkých čakalo ekologické divadielko, naštudované najstaršími deťmi a ich pani učiteľkami. Stretli sme sa na školskom dvore pod stromami, aby sme takto zažili tú pravú atmosféru, ktorú prežívali lesné zvieratká. Mladší spolužiaci v rolách divákov sa dozvedeli, čo všetko škodí ovzdušiu a od čoho ochoreli zvieratká. Vlastnými silami a umom dokázali, že vedia v lese nastoliť poriadok, lebo s nimi cítia a majú ich rady.

Svoje predstavy o zdravšom svete bez dymu, prachu a zápachu vyjadrili deti napokon vo výtvarnom ateliéri.

 

18471776_1542590642440638_1682691959_o.jpg18493916_1542591872440515_1018721618_o.jpg

 

 

Zvedavý objektív
 

23. 4. nám prialo počasie a slniečko nás pozvalo na vychádzky do okolia obce. Našim zámerom bolo zistiť, ako udržiavame našu obec v poriadku a čistote. Očami aj objektívmi detských  fotoaparátov sme zachytili mnohé nedostatky. Stále žijú medzi nami takí, ktorí nevedia, kam patria PET fľaše, plechovky, igelity, drôty, sáčky a obaly, tégliky...

Hoci sme len deti malé, my to už dobre vieme, že odpadky veru žiadne na zem nehádžeme. Nerobte to ani Vy, majme radi Zem, ochraňujme prírodu, máme jednu len! 

A preto znova pripomíname: smeti patria do koša, nie vedľa cesty, jarku, potoka!

V žltom koši plasty, do modrého papier dáš ty, 
železo - kôš  červený a na sklo je zelený. 
 
 
Aby boli koše prázdne
 
V triedach a kancelárii síce triedime papier a používame aj jeho druhú stanu, denne kreslíme na "šmíráky", noviny a letáky, strihaním papiera však vytvárame odpad, ktorým zapĺňame smetné koše. Keďže 24. 4. sme sa rozhodli vytvoriť čo najmenšie množstvo odpadu a hľadali možnosti, ako na to: využívali sme výtvarne aj najmenšie ústrižky papiera, plastové vrchnáčiky, kreslili sme radšej na chodník, spoločne sme tvorili hračky a ozdoby z PET fliaš. Zistili sme, že z jednej PET fľaše vieme vyrobiť 5 ďalších predmetov, ktoré nám urobili radosť a postarali sa o dlhú zábavu: motorickú hračku "Včielka, vleť do kvietka", 3 náramky pre dievčatá a 1 pohár na (jabĺčka).Tety upratovačky boli s nami veľmi spokojné a my sme si uvedomili, čo znamená šetriť, ušetriť, neplytvať a recyklovať. 
 
Vyskúšajte si aj Vy doma takýto jeden BEZODPADOVÝ DEŇ, je to nielen zábava... 
 
Zbierame celý rok
 
Na známosť sa dáva, že papier zbierame celý rok. Ochotne ho od Vás prevezmú pani upratovačky. Dostaneme zaň hygienické potreby pre deti. 

 

DEŇ ZEME

 

Tohtoročný deň Zeme sme privítali výtvarnými aktivitami a hrami, ktoré boli zamerané na ochranu životného prostredia našej planéty. Najstaršie deti naštudovali aj divadelnú rozprávku Ako sa studnička stratila. 

26. 4. 2019 s rozprávkou  vystúpili pred publikom ostatných škôlkárov a zamestnancov MŠ. Bol to deň plný hier a súťaží. Každá trieda so svojím maskotom "Čistíkom"  prezentovala jedno zvieratko, ktoré má v prírode svoje miesto: lienka, včielka a žabka.

Pretože našou zelenoškolskou témou je stále Odpad, aj súťaže s Čistíkmi boli o ňom. 

V prvej disciplíne Odpadky sa hnevajú pomohli deti odpadkom v čiernom vreci dostať sa do toho svojho správneho. V disciplíne Lis na plastové fľaše si vyskúšali rýchlosť a kvalitu správnej úpravy plastových fliaš pred vhodením do odpadovej nádoby. V pracovných listoch Čo znečisťuje - Nájdi kôš - Bystré očká - Správne vytrieď riešili vedomostné úlohy o odpade.  V poslednej disciplíne Čistá ulica mali za úlohu orientovať sa v labyrinte a vyčistiť ulicu od odpadkov pomocou hokejky. 

Ďakujeme slniečku, že aj vďaka nemu sa nám akcia vydarila, pretože najmä deti obohatila o správne postoje k vnímaniu potrieb našej Zeme.

 

20180502_110112.jpg


 

Certifikácia Zelenej školy 5. októbra sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska. Tešíme sa, že medzi nimi nechýbala ani naša Materská škola, ktorá si opäť slávnostne prevzala medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Získala ich za realizáciu environmentálnej výchovy a praktických aktivít s priamym zapojením detí a rodičov a splnenie všetkých krokov programu. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. V príhovoroch zazneli slová aj zástupcov Živice, Zelenej školy a donorov - ZSE, DM Market, Technickej univerzity Zvolen, Nadácie Slovenskej sporiteľne. Vyvrcholením Certifikácie bol kultúrny program a slávnostný raut.


webygroup

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Majstrovské futbalové stretnutie 22.09.2019

TJ KRIVÁŇ Vás pozýva na majstrovske futbalové stretnutie dospelých :      TJ Kriváň - Sielnica v nedeľu 22.09.2019 o 15:00 hod, na miestnom futbalovom ihrisku.  Predzápas žiaci U13 Kriváň - Dobrá Niva o 12:30

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

7186271

Úvodná stránka