Tradičná chuť Podpoľania 2018

Obec Kriváň sa v roku 2018 stala spoluorganizátorom súťaže vo varení tradičných jedál. Išlo v poradí už o 7. ročník súťaže pod názvom „Tradičná chuť Podpoľania 2018“, ktorá sa uskutočnila 16. júna 2018 v areáli Telovýchovnej jednoty Kriváň. Hlavnými spoluorganizátormi podujatia každoročne sú: Občianske združenie Tradičná chuť regiónov Slovenska a RPPK Zvolen. Štafetu v podobe lopaty na sádzanie chleba sme prebrali po obciach Látky, Hriňová, Očová, Hrochoť, Lieskovec a Vígľaš.Cieľom projektu je zachovávať kultúrne dedičstvo našich predkov a úctu k tradíciám Podpoľania. Na tejto súťaži sa pripravujú starodávne regionálne jedlá z tradičných surovín a tradičnými receptúrami. Zároveň je cieľom využiť tieto receptúry a jedlá v regionálnej gastronómii a cestovnom ruchu.V našej obci sa súťaže vo varení tradičných jedál zúčastnilo 15 súťažných družstiev s 21 jedlami. Na kvalitu a techniku prípravy jedál dohliadala porota zložená z osobností regiónu.Nielen vôňa pripravovaných jedál a kulinárskych zručností starých mám, ale aj bohaté sprievodné programy v podobe ľudovej hudby, tancov a ukážky remesiel na toto podujatie prilákalo cca 2500 návštevníkov. V rámci sprievodného programu vystúpili domáce podpolianske folklórne súbory a domáci umelci. Neodmysliteľnou súčasťou takýchto akcií sú samozrejme deti, ako pokračovatelia našich tradícií. Žiaci zo Základnej a Materskej školy v Kriváni si na toto podujatie pripravili program s názvom: „Slovensko je moja Zem, čo zasadím to tu zjem“ a tiež výtvarné práce na tému: „Potraviny očami detí“.Organizácia takéhoto podujatia by však nebola možná bez pomoci našich sponzorov, ktorí ho podporujú finančne alebo materiálne. Jedným z podporovateľov sa každoročne stáva a finančne prispieva aj Banskobystrický samosprávny kraj. Všetkým sponzorom a prispievateľom patrí za to vďaka.Autorom všetkých fotografií z tejto akcie je Dodo Šufliarsky za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

Dátum vloženia: 11. 9. 2019 11:28
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 9. 2019 11:28