Zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru

Zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru 1

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru pre celé územie okresov Zvolen, Detva a Krupina od 23. júna 2022 až do odvolania.

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru pre celé územie okresov Zvolen, Detva a Krupina od 23. júna 2022 až do odvolania.

V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti.

Fyzickým osobám sa na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme zakazuje najmä:

fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,

vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov,

zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.

Právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia nesmú spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

Vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom sú povinní najmä:

zabezpečovať v lesoch a v ich ochrannom pásme hliadkovaciu činnosť; pre osoby vykonávajúce hliadkovaciu činnosť vypracúvať časový harmonogram s určením trasy pochôdzok a s uvedením konkrétnych časov a miest, kde sa má hliadkovacia služba v danom čase nachádzať; zabezpečiť jej vhodný systém spojenia s ohlasovňou požiarov,zabezpečiť umiestnenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov,

udržiavať existujúce prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich využitie na účinný zásah,

prijímať osobitné opatrenia pre priestory postihnuté kalamitou, zamerané najmä na urýchlené odstraňovanie dreva a ďalšieho horľavého odpadu z blízkosti objektov, vytváranie rozčleňovacích pásov na zabránenie šírenia požiaru, prednostné zabezpečenie prejazdnosti lesných ciest a zvážnie pre hasičskú techniku,

vybaviť prenosnými hasiacimi prístrojmi pracovné stroje, napríklad lesné kolesové traktory, harvestory a iné vozidlá, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe. Tieto pracovné stroje vybaviť účinným zachytávačom iskier.

(HaZZ)

Prílohy