Spôsob likvidácie iných odpadov vznikajúcich v našej obci:

• Stavebný odpad – každý likviduje sám na vlastné náklady na skládke Technických služieb v Detve podľa ich platného cenníka;
  • Biologicky rozložiteľný odpad – každá domácnosť obdrží kompostér a bude kompostovať;
  • Drevený odpad zbavený iných zložiek (napr. kov, sklo, textil) – zberný dvor Technických služieb v Detve (zdarma!);
  • – zberný dvor pri budove Spoločenského domu;
  • Batérie používané v domácnosti – zberné miesto v predajniach, kde sa batérie predávajú;
  • Pneumatiky a oleje z automobilov – likvidujú predávajúci a autoservisy;
  • Odevy, obuv, posteľnú bielizeň, domáci textil, kuchynské a športové potreby, knihy, hračky, tašky, kožené odevy a doplnky – zberné kontajnery pred dvorom Spoločenského domu  - likviduje zdarma oprávnená firma;
  • Papier – zber oprávnenou firmou po obci - formou výmeny za toaletný a iný úžitkový tovar z papiera; ZŠ a MŠ organizujú pravidelne 1 x do roka zber;

Trieďte odpad oplatí sa to! Za vytriedený odpad sa neplatí!

Vážený občania, Obec Kriváň uzavrela Zmluvu o spolupráci s oprávnenou firmou, ktorá pre našich občanov zabezpečuje zber, prepravu a zhodnotenie alebo zneškodnenie použitého šatstva a obuvy. Pri bráne vedľa altánku dôchodcov boli umiestnené 2 zberné nádoby na tento odpad, ktoré budú podľa potreby vyvážané minimálne 1 x za dva týždne. Preto v rámci ochrany životného prostredia využite túto možnosť separácie odpadu a príďte tieto zložky odpadu uložiť. Sú prístupné nepretržite!

odpad

Za porozumenie a spoluprácu Vám ďakujeme.

Použitý kuchynský olej – čo s ním?

olejVzhľadom na to, že v zimnom období je náročná prevádzka čistiarní odpadových vôd Vás chceme informovať a požiadať o to, aby ste použitý kuchynský olej nevylievali do kanalizácie, kde nepatrí.

Použitý olej, vyliaty do kanalizácie, sa zachytáva na stenách kanalizačných potrubí a na takto vytvorený olejový film sa lepia zvyšky potravín, prípadne ďalšie nečistoty. Vnútorný prierez potrubia sa zmenšuje a kanalizácia, resp. kanalizačná prípojka, sa tak môže úplne upchať. Nasledujúce čistenie kanalizácie a odstraňovanie upchávok značne zvyšuje náklady obce na prevádzku čistiarní odpadových vôd.

Olejový odpad má nepriaznivý vplyv aj na čistiarne odpadových vôd. Ďalším problémom je, že zvyšky jedla, olejov a tukov, zachytených v kanalizácii, sa biologicky samovoľne rozkladajú, pričom je produkovaný hnilobný zápach a tieto časti kanalizácie sa stávajú lákadlom pre hlodavce, ktoré v kanalizačných potrubiach a okolí spôsobujú ďalšie škody a sú zdrojom prenosných chorôb.

Použitý prepálený kuchynský olej sa likviduje nasledovne:

Počas vývozu komunálneho odpadu je možné tento preliať do fľaši a uložiť na kontajner resp, vedľa neho a ten sa počas vývozu komunálneho odpadu v zmysle zákona zlikviduje.

Ing. Andrea Nemcová

Koordinačné združenie obcí mikroregiónu Podpoľanie, Vígľašská cesta 1, 962 02 Vígľaš

odpad

dnes, utorok 19. 3. 2024