Osvedčovanie listín a podpisov obcou

Za osvedčenie sa vyberá správny poplatok

2,00 € za osvedčenie odpisu (fotokópie) v slovenskom jazyku,

2,00 € za osvedčenie podpisu na listine.

Správny poplatok vyberaný obcou sa platí v hotovosti do pokladnice obce alebo poštovou poukážkou, alebo prevodom z účtu v banke. Tento poplatok je príjmom rozpočtu obce.

Osvedčovanie sa vykonáva v úradnej miestnosti obce. Ak žiada o osvedčenie podpisu fyzická osoba, ktorá sa zo zdravotných dôvodov nemôže dostaviť do úradnej miestnosti obce, možno osvedčenie vykonať na inom vhodnom mieste.

- vybavuje - p. Anna Malatincová 045/5469177
                        anna.malatincova@obeckrivan.sk

Osvedčovanie listiny:

Obec pri osvedčovaní listiny zodpovedá za to, že odpis listiny alebo jej kópia sa zhoduje s predloženým originálom listiny alebo s jej osvedčeným odpisom alebo s jej osvedčenou kópiou a že osvedčenie bolo vykonané spôsobom ustanoveným týmto zákonom.

Osvedčením zhody odpisu alebo kópie listiny s predloženou listinou sa neosvedčuje obsah, správnosť ani pravdivosť skutočností uvádzaných v listine.

Obec nevykonáva osvedčovanie,

• ak ide o listiny, ktoré sa majú použiť v cudzine,
  • odpisov alebo kópií občianskych preukazov, vojenských preukazov, služobných preukazov a obdobných preukazov,
  • ak ide o odpisy alebo výpisy zo súboru popisných informácií a zo súboru geodetických informácií katastra nehnuteľností,
  • ak sa odpis listiny alebo jej kópia nezhoduje s predloženou listinou,
  • ak nemožno porovnať odpis listiny alebo jej kópiu s predloženou listinou, pretože je na to potrebné odborné posúdenie (napríklad mapy, geometrické plány),
  • ak je listina napísaná v inom ako v štátnom jazyku; to sa nevzťahuje na listiny napísané v českom jazyku.

Obec osvedčuje zhodu odpisu alebo kópie listiny s predloženou listinou  osvedčovacou doložkou, odtlačkom okrúhlej úradnej pečiatky obce s erbom obce a podpisom starostu obce alebo osoby, ktorá osvedčenie vykonala.

Osvedčovacia doložka zhody odpisu alebo kópie listiny s predloženou listinou obsahuje údaj, že:

• odpis alebo kópia listiny súhlasí s predloženou listinou,
  • počet listov a strán, ktoré odpis alebo kópia obsahuje,
  • poradové číslo, pod ktorým je osvedčenie zapísané v osvedčovacej knihe,
  • miesto a dátum osvedčenia, a ak je to potrebné, aj hodinu, kedy bola listina predložená.

Ak osvedčovaný odpis listiny alebo jej kópia tvorí dva listy a viac listov, sú spojené šnúrou, ktorej voľné konce sa prekryjú nálepkou s odtlačkom úradnej pečiatky.

Osvedčovanie podpisu:

Pri osvedčovaní podpisu na listine obec zodpovedá za to, že podpis na listine urobila alebo uznala za vlastný fyzická osoba, ktorej podpis je osvedčovaný, že sa podpísala do osvedčovacej knihy a že osvedčenie bolo vykonané spôsobom ustanoveným týmto zákonom.

Fyzická osoba, ktorej podpis sa osvedčuje, preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom, cestovným dokladom, vojenským preukazom, námorníckou knižkou alebo povolením na pobyt pre cudzinca; skôr, ako dôjde k osvedčeniu podpisu fyzickej osoby, podpíše sa táto do osvedčovacej knihy pred osobou vykonávajúcou osvedčenie.

Obec osvedčuje pravosť podpisu na listine osvedčovacou doložkou, odtlačkom okrúhlej úradnej pečiatky obce s erbom obce a podpisom starostu obce alebo osoby, ktorá osvedčenie vykonala.

Osvedčovacia doložka osvedčenia pravosti podpisu na listine obsahuje:

• meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
  • rodné číslo fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený (nevyžaduje sa, ak ide o cudzinca, ktorý ho nemá zapísané v doklade, ktorým preukazuje svoju totožnosť),
  • adresu trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
  • údaj, že podpis na listine urobila alebo uznala za svoj vlastný fyzická osoba, ktorej podpis bol osvedčený,
  • poradové číslo, pod ktorým je osvedčenie zapísané v osvedčovacej knihe,
  • údaj, akým spôsobom bola preukázaná totožnosť fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený (druh a číslo preukazu totožnosti, adresa pobytu v čase osvedčovania),

dnes, utorok 19. 3. 2024
jasná obloha 8 °C -1 °C