Kultúrny program na CM dňoch 2013

“Vtedy je môjmu srdcu naj, keď vidím svoj rodný kraj. Keď sa nesie cez járky, ľúbezný hlas fujarky. Na úpätí strmých dolín, rozlieva sa vôňa malín, vôňa živíc, mäkkých driev, štebotavý vtáčí spev.“Pri príležitosti XX. ročníka Cyrilometodských dní v Kriváni začal v piatok 5. júla 2013 o 15.00 hod. kultúrny program v kinosále Spoločenského domu za účasti pozvaných hostí. Medzi významných hostí patrili podpredsedkyňa NR SR JUDr. Janka Laššáková, poslanec NR SR PhDr. Ján Senko, okresný predseda strany SMER SD - Ing. Ladislav Bódi, primátor Detvy Ing. Ján Šufliarsky a starostovia susedných obcí Korytárky – Mgr. Lubomír Straka, Podkriváň – p. Jozef Malatinec a Horný Tisovíník – p. Ján Kľuka. Prítomných privítal starosta obce Kriváň p. Imrich Paľko a 1.150 výročie príchodu vierozvestcov na územie Veľkej Moravy a sviatok sv. Cyrila a Metoda nám priblížilo pripravené premietané pásmo. Slovom „historika a hrdého Slováka“ sa nám prihovoril aj bývalý - prvý starosta obce Kriváň Ing. Ivan Konôpka. Konferenciérka celého programu Monika Melichová s dcérou Veronikou uviedla vystúpenia žiakov materskej a základnej školy a víťazov súťaže „Spievaj si vtáčatko 2013“ Martina Marcineka a Natálie Mičudovej. Šikovnosť ukázali členovia Karate klubu Kristína Kminiaková, Katarína Chlebničanová a Daniel Jurčo. Spevom a hrou na heligónkach program obohatili krivánski sólisti Monika Mojžišová, Marek Naniaš, Viktor Glajch a Dominik Jaraba. Korene predkov spevom a hrou na píšťaľke pozdravili spoločne súrodenci Jakub a Alžbeta Očenášovci. Predviedli sa nám aj šikovní a množstvom elánu bohatí členovia Klubu dôchodcov Elena Krnáčová, Vlasta Mojžišová, Elena Fekiačová, Anna Chlebničanová, Oľga Dančová, Anna Nôtová, Mária Brtáňová, Ján Tršo a Jozef Klimo. Divákov zaujala netradičná westernová šou Radoslava Fiľu a jeho manželky Kataríny.Hrou na fujare a vyznaním rodnej obci všetkých zaujal Peter Remeselník.Ej keď si ja zadúcham do mojej fujary, predo mnou sa v diaľke krásny kraj predstaví.A ja ju objímam ako mladé dievča, ona svojím hlasom sama sa zalieča.Na strmej úboči pasúce sa ovce, z ďaleka ich počuť majú liate zvonce.V doline potôčik žblnkoce si spevom, horička smreková voňajúca mädom.Keď šibalsky prejdem po tých jej troch dierkach, mumlajúc sa ozve tá moja fujerka.Prešiel som kus sveta nebolo mi tam zle, ale za nič nedám moje Podpoľanie.Aj keď občas krivda moje srdce zraní, žijem, spievam, som rád na tom Podpoľaní a aj na Kriváni.

Dátum vloženia: 11. 9. 2019 11:28
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 9. 2019 11:28