Technický detský náučný chodník v obci Kriváň

Kriváň je rozvíjajúca sa obec, ktorej zámerom je byť príťažlivou pre svojich občanov ako aj návštevníkov. Je vstupnou bránou do Podpoľania, regiónu s potenciálom rozvoja cestovného ruchu. Obec Kriváň buduje infraštruktúru cestovného ruchu a tým prispieva k rozvoju CR v Podpoľaní. Obcou prechádzajú značené cyklotrasy, turistické trasy, značené trasy zdravia pre Nordic Walking, vybudované sú informačné panely, ktoré sa tešia záujmu verejnosti.

Cieľ projektu:

Cieľom projektu je sieť existujúcich značených trás rozšíriť o atrakciu určenú najmä pre deti – vybudovať  technický náučný chodník pre deti. Náučný chodník bude zameraný na prezentáciu zdrojov energií a ich využívanie v bežnom živote.  Zaujímavým animačným spôsobom si deti budú môcť na jednotlivých stanovištiach vyskúšať základné technické princípy vzniku, premeny a využívania rôznych energií:  slnečnej, elektrickej, mechanickej, ľudskej sily, hydrodynamickej.

Technický náučný chodník, bude plniť viacero funkcii:

- aktívny animačný  detský areál

- nenáročná trasa pre deti a rodiny s deťmi

- všetky prvky náučného chodníka budú lákavé pohyblivými a vizuálnymi prvkami  (vrtuľami, svetielkami, ...) a budú viditeľné pre tranzitujúcich cestujúcich po ceste I. triedy Zvolen - Lučenec

- jedinečný na Slovensku

- prispeje k zvýšeniu kvality a rozšírenia  poskytovaných  služieb cestovného ruchu v obci Kriváň s napojením na služby v okolitých obciach a mestách regiónu Podpoľanie

Náučný chodník navrhnutý v projekte bude zahŕňať 3 stanovištia (FOTOVOLTAIKA, DYNAMO, ĽUDSKÁ SILA).

Navrhnuté stanovištia budú osadené na pozemkoch vo vlastníctve obce Kriváň.

Každé stanovište bude realizované formou  zastrešenej konštrukcie, ktorá bude pevne spojená s podkladom. Na každom stanovišti bude umiestnený textový a obrázkový náučný panel, ktorý bude detailne popisovať konkrétne tematické zameranie. Inovatívnym prvkom každého stanovišťa bude tematická animačná technologická zostava (viď popis jednotlivých stanovíšť). Texty na náučnom panely budú uvedené v slovenskom a anglickom jazyku.

Stanovište č.1:  FOTOVOLTAIKA

Umiestnenie: areál detského ihriska pri Obecnom úrade.

Bude aktívne znázorňovať premenu slnečnej energie na energiu elektrickú. Na konštrukcii  úvodného stanovišťa bude umiestnená aj mapa náučného chodníka, na ktorej bude znázornené vedenie náučného chodníka a umiestnenie stanovíšť v rámci obce. Náučný panel bude popisovať textom a obrazom premenu slnečnej energie na elektrickú.  Animačná časť – na strieške stanovišťa bude umiestnený fotovoltaický panel, ktorý bude zachytávať slnečnú energiu a poslúži na nasvietenie mapy náučného chodníka a to stlačením tlačidla , ktorým deti budú aktivovať zachytenú elektrickú energiu v batérii. Prebytok energie v batérii bude slúžiť na nasvietenie stanovišťa počas zníženej viditeľnosti a v noci, prostredníctvom fotobunky a naprogramovaného riadiaceho modulu.

Stanovište č.2:  DYNAMO

Umiestnenie: obecný park pri hlavnej ceste.

Bude aktívne znázorňovať premenu mechanickej energie na elektrickú prostredníctvom bicyklového dynama. Náučný panel bude popisovať textom a obrazom princíp dynama. Animačná časť – špeciálne upravený detský bicykel bude pevne ukotvený ku konštrukcii a šliapaním do pedálov bicykla budú deti rozsvecovať žiarovky umiestnené pod strieškou konštrukcie.

Stanovište č.3:  ĽUDSKÁ SILA

Umiestnenie: obecný park pri hlavnej ceste.

Bude aktívne znázorňovať premenu ľudskej sily na silu hydrodynamickú. Náučný panel bude popisovať textom a obrazom princíp tejto premeny:  ľudskej sily na silu hydrodynamickú .  Animačná časť – klasickou pákovou vodnou pumpou budú deti uvádzať do pohybu lineárny  piest, ktorý bude ďalej preháňať tekutinu v priehľadnom potrubí.

Navrhnutá turistická infraštruktúra  bude zrealizovaná v zmysle dizajnu jednotného systému postupne budovaného v Podpoľaní – drevené stĺpy s dekoračnou drevorezbou s logom destinácie CR Podpoľanie, kvalitné informačné tabule s veľmi vysokou životnosťou a odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

Súčasťou projektu bude spracovanie textov dvojjazyčne, grafické spracovanie náučných panelov, návrh technického riešenia animačnej časti.

V budúcnosti, v rámci ďalšej etapy  plánujeme dobudovať ďalšie stanovištia – animačné zmenšeniny - VETERNÁ ELEKTRÁREŇ, PARNÁ LOKOMOTÍVA,  VODNÝ MLYN.

Fotodokumentácia k Technickému náučnému chodníku.pdf

Fotodokumentácia k Technickému náučnému chodníku.pdf